CONDUCEREA FACULTĂȚII

 Este reprezentată de:

– Decan: Prof. univ. dr. Alexandru NEDELEA

– Prodecan: Prof. univ. dr. Georgeta BANDOC

– Prodecan: Conf. univ. dr. Ionuț SĂVULESCU

– Prodecan: Lect. univ. dr. Mioara CLIUS 

 Responsabilităţi

DEPARTAMENTELE FACULTĂȚII

Grupează disciplinele geografice, în principal pe baza unor criterii ţinând de înrudirea şi interdependenţa dintre procesele şi fenomenele care constituie obiectele lor de studiu; fiecare dintre acestea fiind conduse de câte un director de Departament.

DEPARTAMENTUL DE GEOMORFOLOGIE-PEDOLOGIE-GEOMATICĂ

DEPARTAMENTUL DE GEOGRAFIE UMANĂ ŞI ECONOMICĂ

DEPARTAMENTUL DE GEOGRAFIE REGIONALĂ ŞI MEDIU

DEPARTAMENTUL DE METEOROLOGIE-HIDROLOGIE

CONSILIUL PROFESORAL

Este format din 29 de membri: 21 cadre didactice și  8 studenţi

Departamentul de Geomorfologie-Pedologie-Geomatică:

Prof. univ. dr. Laura COMĂNESCU

Prof. univ.dr. Alexandru NEDELEA

Prof. univ.dr. Iuliana ARMAȘ

Prof. univ.dr. Bogdan MIHAI

Conf. univ. dr. Marian ENE

Conf. univ.dr. Ionuț SĂVULESCU

Conf. univ. dr. Razvan OPREA


Departamentul Geografie Umană și Economică:

Prof. univ.dr. Liliana DUMITRACHE

Conf. dr. Daniela DUMBRĂVEANU

Conf. univ. dr. Daniela ZAMFIR

Conf. univ. dr. Bogdan SUDITU

Conf. univ. dr. Aurel GHEORGHILAȘ

Lect. univ. dr. Gabriel SIMION


Departamentul de Geografie Regională și Mediu:

Prof. univ. dr. Cristian IOJĂ

Conf. univ. dr. Mihai NIŢĂ

Conf. univ. dr. Iuliana VIJULIE

Lect. univ. dr. Mioara CLIUS

Departamentul Meteorologie-Hidrologie:

Prof. univ. dr. Georgeta BANDOC

Conf. univ. dr. Adrian TIȘCOVSCHI

Conf. univ. dr. Daniel DIACONU

Lect. univ. dr. Dana CONSTANTIN

Secretar șef: Alexandrina REZAEI 

Administrator șef: Marius SĂFTOIU


Studenți reprezentanți: 

Anul I: Voica Vladimir (vladimir.voica@s.unibuc.ro)

Anul II: Ilie Amalia (amalia.ilie@s.unibuc.ro)

Anul III: Petre Angelo (angelo.petre@s.unibuc.ro)

Master anul I: Mirea Ioana Alexandra (ioana.mirea@s.unibuc.ro)

Master anul II: Stama Constantin (constantin.stama@s.unibuc.ro)

Doctorat : Beteringhe Andreea (Andreeaaaaaaaa@gmail.com)

Consilier Calitatea Învăţământului: Muntean Răzvan (razvan.muntean@s.unibuc.ro)

Consilierul Studenţilor: Glomnicu Evelina (evelina.glomnicu@s.unibuc.ro)

Reprezentantul în Senatul Universității: Mirea Ioana Alexandra (ioana.mirea@s.unibuc.ro)

Reprezentantul în Senatul Universității: Petre Angelo Andi (angelo.petre@s.unibuc.ro)


MEMBRII SENATULUI UNIVERSITĂȚII

Prof. univ. dr. Laura COMĂNESCU

Prof. univ.dr. Liliana DUMITRACHE

Prof. univ.dr. Alexandru NEDELEA

Conf. univ. dr. Daniel DIACONU

Conf. univ. dr. Mihai NIŢĂ

Conf. univ. dr. Bogdan SUDITU

Student: Angelo Andi Petre

Student: Mirea Ioana Alexandra


FACULTATEA DE GEOGRAFIE are în prezent peste 2000 de studenţi şi 83 de cadre didactice și cercetători, la care se adaugă un colectiv de 8 membri ai Secretariatului, 15 referenţi şi membri ai seviciului administrativ de la staţiunile de cercetări geografice din Orşova (judeţul Mehedinti) şi Sfântu-Gheorghe (judeţul Tulcea).